Hacamat nedir?

Vücutta kanın bir yerde toplanıp ince toplardamarlardan gerekli ekipmanlarla alınmasıdır.Hacamatın 7000 yıllık bir tarihçesi vardır.İslam tıbbında en önemli hastalığı iyileştirme ve hastalık önleme yollarından birisidir. Hacamat sadece tedavi amaçlı olmayıp bağışıklık sistemini de güçlendirir.Hacamat uygulamaları İslamdan önce de vardı. Hz.peygamber zamanında da hacamatla ilgili çok hadisler rivayet edilmiştir. MÖ 1500 yıllarında Mısırda uygulaması yapılan hacamat 4000 yıl önce de İranda Hindistan ve Çinde de uygulanmaktaydı. 19.yy’da Avrupada aşırı derecede yayılan hacamat günümüzde de bir çok ülkede tedavi amacıyla kullanılmaktadır.

Hacamat Hangi hastalıklara iyi geliyor?

Dünya’da bir çok tıp derneklerinin yayın organlarında ve akademik çalışmalarda Hacamatın aşağıdaki hastalıkların iyileştirilmesinde uygulandığı tespit edilmiştir.

Kolestrol, kas ağrıları, bel ağrıları, baş ağrıları, migren, cilt iyileştirme (sivilce),sedef alerjilerde, uyuşturucu bağımlılığı terapisinde , kalp kroner damar hastalıklarında, menopoz yan etkileri iyileştirilmelerinde , adet bozukluklarında, bazı hormon bozukluklarında,tansiyon, imyon(bağışıklık) sistemi güşsüzlüğünde,şeker hastlıkları, cinsel problemlerde,yüksek tansiyon, romatizma (eklem hstalıkları), bazı kısırlık iyileştirmlerinde, stres ve depresyon, kan koyuluğu(polisitemi), sindirim sistemi bozukluğu, böbrek yetmezliği, erken boşalma, idrar kaçırma, ağız yaraları, lokal enfeksiyonlarda, bazı göz hastalıklarında, uyku çokluğu hematom iyileştirilmelerinde cilt apseleri ve çıban, kanda yükselen demir oranını düşürülmesi, selülit ve diğer hastalıklar…

Hacamatın etkileri nelerdir?

Hacamatın etkilerinden bazıları şunlardır;

Hacamat Bağışıklık sistemini güçlendirir (hücreleri artırır), toksinleri dışarı atar. Toplanan kanın vücüttan atılması kan dolaşımını hızlandırır. Kan hücrelerini yeniler. Kan yapım merkezlerini harekete geçirir, hafızayı kuvvetlendirir, Uyuşukluğa iyi gelir. Faydaları saymakla bitmeyen hacamatın 70 çeşit hastalığa etkisi ispat olunmuştur.

Bilimsel olarak hacamatın dünya tıbbındaki yeri?

Hacamat üzerine bilimsel araştırma yapan bilim adanlarından bazıları şunlardır; (Almanya) Johan Abilene; Lizo Careskey (uluslararası kanser dergisi). Dr.Chirally Likav  (cuppingteraphy), Zacha Reksy (Vermon tıp merkezi). Hacamat dünya üzerinde 172 ülkede kliniklerde yapılmaktadır. Yoğun olarak hacamat uygulaması yapılan ülkelerden bazıları İran, Çin, Mısır, Suriye, İngiltere, ABD, Rusya, Hindistan, Pakistan, Almanya, Fransa, İtalya, İspanyadır. Hacamat üzerine yüzlerce araştırma yapılmış makale ve kitaplar yazılmıştır.

Hacamat nasıl yapılır?

İslami hacamatta önce vucuda masajla hazırlık yapılır. Belirli noktalara kupa çekilerek vücuttaki  kan toplanır. Sonra steril yollarla küçük çizgilerle ciltte toplanmış  bu kan dışarı atılır. Kandaki yağlar, toksinler ve vücutta yan etkisi olan bazı maddeler belirli miktarda toplanır. Steril sistemle enfeksiyon kapılması sıfıra indirilir. Kesiklerden önce hacamat yeri antiseptik maddeyle temizlenir ve hacamattan sonra steril pansuman yapılır. Deri üzerinde kesik izi kalmaması için çizgiler küçük ve derinliği az olmalıdır. Kadınlarda bu hacamat çizgileri steril iğnelerle yapılır. Bu sebepten dolayı vücutta hiçbir iz kalmaz.

Diğer tedavi yöntemleriyle kıyaslanması:

Hacamat diğer tedavi yöntemlerine nazaran daha ekonomiktir, yan etkisi yoktur, kolay ,basit ,hızlı etki gösterir. Kültürümüze ve inanç sistemimize uygundur. Hastanın ruhsal noktalarını etkileyen iyileştirme yoludur.

İslami Tıpta Hacamat Noktaları Nelerdir?

İslami Tıptaki hacamat uygulama noktaları Çin, Hindistan, Amerika ve Avrupadaki hacamat noktalarıyla farklıdır. Genel noktalar; hastalık durumlarında yapılabilir ve hastalıkları önlemek içinde bu noktalar kullanılır. Lokal noktalar; hadis kaynaklarından alınan bilgilere göre bazı hastalıklara fayda verir. Baş hacamatı; migrene, sırt hacamatı; tansiyon hastalıklarına bacak hacamatları; kadın hastalıkları ve benzeri bir çok hastalıklara iyi gelir. Bu noktalar çok önemli ve belirli hastalıklara etkisi olduğuna göre haccamın bu noktaları çok iyi bilmesi gerekir. Maalesef ülkemizde uygulanan hastalığı iyileştirme yöntemleri İslami tıp noktaları değil Çin Hindistan ve Avrupadan gelen kupaterapi noktalarıdır. Bu noktalar çakralara göre yapılmaktadır. Bu uygulamaların tamamının Geleneksel İslami Tıpta hiçbir karşılığı yoktur ve uygulamalar hatalıdır.

Hacamatta ne kadar kan alınır?

İnsanın yaşına, kilosuna, mizacına, hastalığına göre en çok (her seans için) 200 cc kan alınmalıdır. 2,5-60 yaş aralığında hacamat yapılabilir. Çocuklarda 2 yaşından önce bağışıklık sistemi güçlenmediğinden dolayı bu yaşa kadar hacamat yapılmamalıdır. 60 yaş üstünde ise kan yapısı problemlerinden dolayı genel hacamat yapılmaz. Ama hsatalıkların durumuna göre 40 gününü doldurmuş çocuklara uzman gözetiminde hacamat yapılabilir. Bunlarda çok kan alınmaz sadece birkaç çizgiyle ve 5 cc kan alınarak hacamat yapılır.

Hacamat öncesi hazırlıklar?

Aç ve çok tok olanlara hacamat yapılmaz. Hacamattan 2 saat öncesinde yemek yenmemeli, banyo yapılmamalıdır. Hacamattan 24 saat öncesi ve sonrasına kadar cinsel ilişki olmamalıdır. Hacamattan 8 saat öncesine kadar yumurta balık salatalık ayran yoğurt gibi ürünler tüketilmemelidir. Hacamat noktasındaki vücut kılları temizlenmelidir. Hacamat yapılacak kişinin 15 gün öncesi ve sonrasında kan vermemiş olması gerekir. 12 saat öncesine kadar ağır spor yapılmamalıdır. 12 saat öncesine kadar turşu ve tuz tüketilmemelidir. Hacamattan 1 saat önce ve sonrasında nar suyu, bal ve su tüketilmesi gerekir yine hacamattan 12 saat öncesine kadar stresten uzak durulmalıdır.

Hacamat aşamasındaki hazırlıklar?

Hacamattan yaptırılmadan önce abdest alınmalı, kıbleye dönülmelidir. Bilenlerin ayetel kürsi okuması veya dinlemesi efdaldir.Haccam hacamat duasını okur, hacamat esnasında salavat getirilir. Hacamat sırasında  rahat olunmalı, vücütta yüzük, saat, gözlük gibi takılar olmamalıdır. Hacamat olunacak kişinin tansiyonu ölçülmelidir.

Hacamat sonrası hazırlıklar?

Hacamat yarası balla pansuman yapılabilir. Hacamattan 12 saat sonrasına kadar cinsel ilişki olmamalıdır. İlk akşamdan itibaren hacamat yeri sütle 3 gece masaj yapılabilir. Bu masaj hacamattan sonra kesik ağrılarını azaltır. 12 saat ağır işlerden uzak kalınmalıdır. 12 saat sonra banyo yapılmalı, yaz mevsiminde balık yenmeli, bal şurubu içilmeli. 12 saat içerisnde sigara içilmemelidir. Ağır spor yapılmamalıdır.

Hangi günler hacamat yapılır?

Sünnete uygun olarak yapılan hacamat (acil hastalık durumları ve Cuma günü hariç) hergün yapılabilir.

Hacamat yaptırılması en uygun günler; kameri ayların ikinci bölümünde (15’inden sonra), hacamat için ilk bahar en uygun mevsimdir. İlk bahar mevsimi vücuttaki kan dolaşımının hacamat için en uygun olduğu dönemdir. En iyi saatleri; güneş doğduktan sonraki saatler ve güneşin batmaya yakın saatleridir. Kameri ayların 17-19-21.ci günleri en uygun günlerdir.

 

Kimlere hacamat yapılmaz?

2 yaşından küçük çocuklara, 60 yaş üstü kişilere, hamile kadınlara, hemofili hastalarına, varfarin ilacı kullananlara, kan pıhtılaşması sorunları olanlara, mizacına göre bazı kişilere, adet dönemindeki kadınlara, aids ve hepatit hastalarına hacamat yapılmamalıdır. Aşırı sıcak ve aşırı soğuk havalarda hacamat yapılmaması daha iyi olur.

Her insan yılda kaç defa hacamat yaptırmalıdır?

Sünnet amaçlı yapılan hacamatlarda yaşa göre hacamat periyotları değişiklik gösterir.Örneğin 40 yaşındaki bir insana 40 günde bir hacamat yapılabilir.

Hacamatın yan etkileri Nelerdir?

Steril olmayan duurmlarda enfeksiyon riski vardır.Hacamatın Uzmanlar dışında yapılması durumunda vücutta iz kalabilir, unutkanlık, kan koyuluğu ve kansızlık rahatsızlıkları görülebilir. Hacamattan sonra uzmanlar tarafından özel beslenme programları düzenlenmelidir. Hacamattan sonra bol sıvı tüketilmeli (bal şerbeti, nar suyu vb.). Uzman gözetiminde yapılan hacamatlarda bugüne kadar yan etkilere pek rastlanılmamıştır. Hacamattan sonra bayılma gibi geçici durumlar gözükebilir. Bu durumda hasta sağ tarafına yatırılarak hacamat tamamlanır.

Mizaç Nedir?

Kelime manası yaratılış, huy, tabiat, karakter anlamına gelen mizacın bir diğer anlamı da insan vücudunun fizyolojik yapısı, sağlıktır. Asırlar evvel yaşamış dünyaca ünlü Müslüman hekim İbn-i Sina’nın formülize ettiği ilmi mizaç, günümüzde hem kişinin karakterinin tespit edilmesinde hem de insan vücudunun fizyolojik yapısını tanımada çok önemli bir metotdur. Dört unsur bir çok inanışta maddenin dört halini temsil eder. Bunlar hava, su, toprak ve ateştir. Bu unsurlar doğada, canlı cansız varlıklarda bulunduğu gibi insan vücudunda da bulunmaktadır ve vücudun maddi yapısını oluşturmaktadır. Her unsurun bir özelliği vardır, örneğin ateş; dört unsurun içinde etkin olan iki unsurdan biridir, diğer unsurları aydınlatır ve ısıtır. Dört unsurdan tartılamaz olanıdır. Hava; ateş gibi etkindir. Toprak ve suya oranla en az maddi olanı ve algılanamaz olanıdır. Işığı geçirmede sudan daha geçirgendir. Su; pasif ve dişi niteliğe sahiptir, bulunduğu ortamın şeklini alır. Toprak’ta su gibi pasif ve dişil nitelikte olup dört unsurdan en yoğun, katı ve sabit olanıdır. Dört unsurun tamamı da insan vücudunda bulunur. Yoğunlukları, nicelikleri kişiden kişiye değişir. Bu dört unsurun dışında bir unsur daha vardır, onu da ruh olarak tanımlayabiliriz. Teorik olarak bu dört unsurun insan vücudunda dengede olması gerekmektedir. Anatomide her organında bir mizacı vardır, sadece canlılar değil, cansız varlıklarda bir mizaca sahiptir. Yediğimiz gıdalar, hayvanlar, bitkiler, taşlar vb bir çok cematatın ayrı ayrı mizaçları vardır. Asıl olan insan yaşantısında bu dengeyi yakalayabilmektir.

Kaç Çeşit Mizaç Vardır?

Dört çeşit temel mizaç vardır. Ateşin karşılığı Safra mizacı, Havanın karşılığı Kan mizacı, Suyun karşılığı Balgam Mizacı ve Toprağın karşılığı Sovda mizacıdır. Her mizacın kendine has bir özelliği vardır.

Mizaçlar Değişir mi?

Kişi, doğuştan gelen genetik (cibilli) bir mizaca sahiptir. Belirli bir yaşa kadar o mizaç üzerinden büyür, gelişir. Daha sonra çevresel etkenler, beslenme alışkanlıkları, coğrafi etmenler ve diğer dış etmenlerle dört unsurda değişiklikler meydana gelir. Soluduğumuz havanın, yediğimiz besinlerin, içtiğimiz suyun, konuştuğumuz kişilerin, duyduğumuz sözlerin, gördüğümüz olayların, kokladığımız kokuların bile mizaç üzerinde olumlu ve olumsuz etkileri vardır. Bu dış etmenler kişinin mizacında zamanla değişikliklere neden olur. Örneğin önceleri sakin bir insan daha sonraları bu etmenlerden sebep daha asabi bir insan haline dönüşebilir. Bunun tam tersi de mümkündür.

Yediğimiz besinler kişiliğimizi etkiler mi?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi gıdalarında kendine has mizaçları vardır. Bu mizaçları soğuk, sıcak, ıslak ve kuru olarak ta tanımlayabiliriz. İnsan vücudunda bulunan unsurlardan hangisi baskın çıkmışsa yediğimiz besinleri de kendi mizacımızı bilerek tüketmemiz gerekmektedir.

Mizaçların Özellikleri Nelerdir?

Kan mizaçlı kişiler; fiziki özellikleri; yüzleri kırmızı veya kırmızıya yakındır, hafif kiloludur, vücut ısıları yüksektir, kişilik olarak uysal, çalışkan, duygulu, merhametli, cömert kimselerdir. İdari müdürlük ve yöneticilik vasıfları gelişmiştir. Kan mizaçlı kişilerde görülen hastalıklar, yine kana bağlı olarak kalp ve beyin krizi, yüksek tansiyon ve cilt hastalılarıdır.

Safra mizaçlı kişiler; fiziki özellikleri; zayıf, kuru bir yapıya sahiptirler. Yüksek vücut ısısı vardır. Bu mizaçtakiler kolay kolay hastalanmazlar ama hastalandıklarında tedaviye geç cevap verirler, yüz renkleri genelde sarıdır. Hızlı ve enerjiktirler, safravi mizaçtaki kimseler operasyonel işlerde iyidirler. Sık görülen hastalıkları, karaciğer ve cilt hastalıklarıdır.

Balgami mizaçlı kişiler; fiziken beyaz tenli ve kiloludurlar. Vücut ısıları düşüktür, kilolar vücutta yağ olarak kendini gösterir. Uysal, yavaş hareket eden, sistemli, disiplinli, dikkatli ama depresyona yatkın kimselerdir. Muhasebecilik vasıfları çok iyidir. Sık görülen rahatsızlıkları eklem ağrıları ve depresyondur.

Sovdavi mizaçlı kişiler; toprak unsurun karşılığıdır, vücut yapıları zayıftır, ten renkleri koyu ve gridir. Vücut ısıları düşüktür. İnatçı, vesvese sahibi, uyumsuz kimselerdir. Ciltleri kurudur. Kolay hastalanmazlar, tedaviye de çok zor cevap verirler. Hazım problemi ve depresyon sık görülen hastalıklarıdır. Sovdavi mizaçlı kimseler, dedektiflik, müfettişlik gibi mesleklere çok yatkındır.

Kişinin mizacı nasıl ortaya çıkarılır?

Görsel, işitsel ve dokunsal yöntemlerin yanında kişiye bazı sorular sorulur. Alınan cevaplar doğrultusunda kişinin mizacı ortaya çıkarılır. Dört unsurun kişideki dağılımına göre hangi unsurun baskın hangi unsurun zayıf kaldığı tespit edilir. O kişinin karakteristik özellikleri ortaya çıkarılır, kendisinde bulunan sorunlar, hastalıklar belirlenir.

Kişinin Mizacı Nasıl Dengelenir ? Sadece Yeme-İçmeyle mizaç dengeye gelir mi?

Örnek vermek gerekirse; mizacı soğuk ve ıslak olan bir kişinin (Balgami mizaç), aynı şekilde mizacı soğuk ve ıslak olan süt, yoğurt, beyaz peynir gibi gıdaları tüketmemesi gerekir. İbn-i Sina’nın sisteminde mizaçları zıddıyla dengelemek esastır, bu sebeple mizacı soğuk ve ıslak (Balgami) olan kimse, yine mizacı sıcak olan kuzu eti, bal, biber, baharat gibi besinler tüketmelidir.  Bu perhiz  kişinin mizacı dengeye gelene kadar devam eder. Uygulamanın en önemli ayağını oluşturan beslenme kişinin mizacını dengeye getirmek için tek başına yeterli değildir. Dört unsurdan artış ya da azalış gösterenleri dengeye getirmek için bir çok uygulama mevcuttur. Kişinin mizacına göre, hacamat, sülük terapisi, bitkilerle terapi, spor, masaj ve diğer tavsiyelerle kişinin mizacı dengeye getirilmeye çalışılır. Kişinin kısa sürede sonuç alabilmesi için kendisine çıkarılan perhize uyması gerekir, perhiz o kişiye 40 gün boyunca yasaklanan ve yenmesi tavsiye edilen besinlerdir. Uzman tarafından 15 gün bir kişi kontrol edilir, kendisindeki değişiklikler not edilir ve sonuca ulaşılır. Mizaç ilminin sağlık ayağında hastayı değil hastalığı iyileştirmek esastır.

Darüşşifa Sağlıklı Yaşam Merkezi ne tür hizmetler veriyor?

Darüşşifa Sağlıklı Yaşam Merkezi olarak; İstanbul Başakşehirde mizaçlar üzerinden sağlıklı yaşam danışmanlığı hizmeti vermekteyiz. Sağlık sorunları olan danışanlarımızın önce mizaç testiyle sorunları tespit edilir, daha sonra beslenme, hacamat, sülük, şifalı bitkiler, spor, masaj vb. uygulamalar tavsiye edilir. 40 günlük bir süre içerisinde danışanlarımız 2 kere kontrole çağrılır ve durumları izlenir. Bu yöntemle bugüne kadar kronik rahatsızlıkları olan bir çok danışanımız Allah (CC) izniyle şifa buldular.

 

 

Darüşşifa Sağlıklı Yaşam Merkezine en çok hangi rahatsızlık sebebiyle geliniyor?

En çok karşılaştığımız rahatsızlıklar; yüksek tansiyon, şeker, kolestrol, romatizmal sorunlar, bel boyun rahatsızlıkları, cilt problemleri, kansızlık, iştahsızlık, zayıflama-kilo alma-kilo verme, basur, sedef, ve özellikle sinir hastalıkları ve depresyon. Bu şikayetleri olan danışanlarımız mizaç testine girdiklerinde doğal olarak bir terapi olmuş oluyorlar ve kendilerini tanıyorlar. Kendileri ile yüzleşiyorlar.

İnsanlar mizacı nasıl öğrenebilirler ?

Darüşşifa sağlıklı yaşam merkezi olarak uzman kadromuzla İstanbul içinde ve dışında eğitimler düzenliyoruz. 36 saatlik eğitimler sonunda katılımcılar öğrendiklerinden sınava tabi tutuluyorlar ve sınavda başarılı olanlar sertifika alıyorlar. Eğitim duyurularımızı www.darussifa.org adresimizden takip edebilirler. Bizim amacımız mizacı Türkiye’de yaygınlaştırmak ve herkese bu ilmi öğretmek.

Kimler Bu Eğitimlere Katılabilir?            

Geleneksel tıbba ilgi duyan herkes eğitimlerimize katılabilir. Mizaç ilmi çok derin bir ilimdir. Sağlık dışında bir çok alanda da mizaç kullanılabilir. Mizacın bir özelliği de kişinin karakterini tanıma ve ortaya çıkarma olduğuna göre, doktorlar, psikologlar ve sağlık çalışanlarının yanında ev hanımlarından üst düzey yöneticilere, pazarlamacıdan reklamcıya, halkla ilişkilerden insan kaynaklarında çalışanlara kadar herkes bu eğitimlere katılmalıdır. Bir üst düzey yönetici, altında çalışanların mizacını biliyorsa kime nasıl davranacağını da çok iyi bilir, insan kaynakları müdürü, hangi işe hangi mizaçta personel istihdam etmesi gerektiğini bilirse, işyerindeki verimlilikte artmış olur. Bir doktor bu eğitimlere katılarak, hastasının mizacını bilirse ona vereceği tedavi yöntemlerinde de isabetli kararlar verir, bir ev hanımı mizaç eğitimini alarak aile içinde eşinin çocuklarının komşularının mizacını bilerek ona göre hareket eder, bu eğitime katılan herkes öncelikle kendisini keşfeder, mizaca göre beslenip mizaca göre hareket eder, hayatını kolaylaştırır. Kendisini, çevresini daha iyi analiz eder ve hayatında başarıyı yakalar.